8 Dakikada Kurulabilen Yeni Nesil Prefabrik Evler

Prefabrik evler, sağladığı birçok avantaj sebebi ile son zamanlarda oldukça ilgi görmekte. Sağlam, modüler ve portatif olan prefabrik evlerin bir üst versiyonları; bir İngiliz şirketi tarafından piyasaya sürülmüştü.

Söz konusu evler hem hızlı hem de kolay kurulumu sayesinde sadece keyfi bir ev olarak değil, deprem gibi doğal afetler ve acil durumlar sırasında hızlı ve kolay kurulacak birer barınma opsiyonu da sunabilecek bir ürün olmasının yanı sıra farklı amaçlarla da kullanılabilir.

Kompakt bir kutu halinde gelen bu evler, bir tuşa bastıktan sonraki 8 dakika içinde otomatik olarak içinde yaşanılabilecek bir ev haline gelebiliyor.

Evin içerisindeki eşyalar sabitlenmiş olduğu için kurulum eşyalar ile gerçekleşiyor ve kurulum tamamlandıktan sonra, yani 8 dakika içinde, yaşanılabilir bir ev ortaya çıkıyor. Bu süreç tersine çevrilebiliyor. Yani kurulmuş olan bir ev yine aynı süre içerisinde kapatılabiliyor.

Kurulum için herhangi bir kişiye ya da kuruma duyulan ihtiyacı ortadan kaldırarak süreci verimlileştiriyor.

Otomatik olarak kurulabilmesi sebebi ile kurulum için bir ustaya ya da vinç gibi bir araca duyulacak ihtiyaç ortadan kalmış oluyor. Hızlı kurulan ve kompakt bir ürün olması sebebiyle istenildiğinde hızlıcabir noktadan diğer noktaya taşımakmümkün.

Kurulum süreci tam olarak nasıl oluyor?

Kurulum esnasında taşıma boyutunun 3 katı kadar genişliyor.

Örneğin nakliye esnasında 9 metre uzunluğunda, 2,44 metre genişliğinde ve 2,98 metre yüksekliğinde bir kutu olarak gelen “TF-64” modeli, kurulum sonrasında 64 m² yaşam alanına ek olarak 30 m² depolama alanı sunmaktadır.

Eve dair her şey, isteğe bağlı olarak tasarlanabiliyor.

Eklenecek parçalar ile yaşam alanı bölünerek yeni yaşam alanları yaratılabiliyor ya da merdiven teras ve benzeri gibi alanlar eklenebiliyor ve farklı mimari yapılar oluşturulabiliyor.

Ev, elektrik ve su sistemi bağlantıları mevcut bir şekilde geliyor. İsteğe bağlı olarak su arıtma sistemi, güneş paneli ve benzeri gibi her türlü ekleme; evlerin portatif doğasını bozmayacak şekilde eklenebiliyor.

Yapılacak eklemeler ile istenilen her amaçla kullanılabilir.  

Bu evler isteğe bağlı olarak, aynı markaya ait diğer yapılar ile birleştirilebiliyor. Evlerin ek yapılarak genişletilebilir olması, farklı amaçlar için kullanılabilmesine de olanak tanıyor.

Örneğin, keyfi ve ticari kullanıma ek olarak özellikle afetler gibi acil durumlarda mobil bir hastane olarak kullanılabilmesi, aslında ürünün ne kadar faydalı olabileceğinin bir göstergesi.

Evlerin ömrü, ortalama bir prefabrik ev ile aynı.

Evlerin ömrünün 30 ile 100 yıl arasında olduğu belirtiliyor.

Peki bu evlerin fiyatı ne kadar?

Evlerin fiyatı $130.000’dan başlamaktadır ve yapılacak eklemelere göre bu fiyat değişebilir. İlgili markanın sitesinde fiyatın 1 sq. ft (0.09290304 m²) alan için 350 ila $400 arasında olduğu ve evlerin farklı ülkelere gönderilebildiği belirtilmiştir.

Söz konusu evler şu anda üretim öncesi aşamada olduğu için, ilgilenen kişiler ilgili markanın bekeme listesine kaydolarak bu evlere sahip olma konusunda ilk adımı atabilirler. 

Kaynaklar: Ten Fold Engineerig, Arch 20

Yorum yapın

bypuff.com stlpuff.com vapeayr.net seniorpuffs.com shoppuffer.com vozol10000.com