İzmir’de Ücretsiz Tarama Testi ile Deprem Karnesi Alınacak

6 Şubat’ta meydana gelen ve 40 binden fazla vatandaşımızın hayatına mal olan Kahramanmaraş merkezli depremler, ülke genelinde geç kalınmış bir farkındalık oluşmasını sağlamış gibi görünüyor. Zira özellikle de metropol kentlerde hem yöneticilerin hem de vatandaşların gözü açıldı. İnsanlar, olası bir depremde binalarına neler olacağını merak etmeye başladılar. Yerel yönetimler de bu noktada yapılacak çalışmaları yaygınlaştırmaya karar verdiler.

Bu bağlamda, geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘nin olası bir depremde felaketi önlemek adına bir adım attığından bahsetmiştik. Vatandaş, başlatılan bir proje kapsamında yaşadığı binanın sağlam olup olmadığına ilişkin testleri ücretsiz olarak yaptırabilecekti. Şimdi benzer bir hamle, Türkiye’de en çok deprem yaşanan kentlerden bir tanesi olan İzmir‘den geldi. 

İzmir’de yaşayan her vatandaş, yaşadığı binanın sağlam olup olmadığını ücretsiz kontrol ettirebilecek

Unutmak ne mümkün! 30 Ekim 2020’de Ege Denizi açıklarında 7.0 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiş, İzmir’in dört bir yanında binalar yıkılmış, 100’den fazla vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerden sonra gerçekleştirilen “İzmir Afet Planı-Deprem Hazırlık ve Dirençlilik Çalışmaları” etkinlikleri kapsamında açıklamalar yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yeni bir uygulama başlattıklarını, bu uygulama kapsamında İzmir’in herhangi bir yerinde yaşamakta olan bir vatandaşın ücretsiz başvuru yaparak, yaşadığı binanın depreme dayanıklı olup olmadığını test ettirebileceğini açıkladı.

Tunç Soyer’in konuyla ilgili açıklaması şöyleydi: Bugüne kadar İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak yapı envanterlerini ilçeler ölçeğinde çıkarıyorduk. Bundan sonra, İzmir’in hangi ilçesinde olursa olsun başvuran her vatandaşımıza binalarının deprem karnesini çıkarmak için ücretsiz destek olmaya başlıyoruz. Her İzmirli, belediyemize başvurarak depremle ilgili hızlı tarama hizmetinden yararlanabilir.

Peki başvurular nasıl yapılacak?

İşte bu sorunun cevabı şu an için belli değil. Başvuruların İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne şahsen mi yapılacağı yoksa bunun için özel bir internet sayfası oluşturulup buradan mı talep toplanacağı bilinmiyor. Ancak ücretsiz hızlı tarama testi için birkaç gün içerisinde yeni açıklamalar yapılması ve sürecin nasıl yapılacağının açıklanması bekleniyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yayınlanan İzmir Afet Planı’na buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın

bypuff.com stlpuff.com vapeayr.net seniorpuffs.com shoppuffer.com vozol10000.com