Meta, Yapay Zekâ Botu LLaMA’yı Duyurdu

Özellikle OpenAI’ın geliştirdiği ChatGPT ile birlikte son zamanlarda teknoloji firmaları arasında bir konuşma amaçlı yapay zeka botu geliştirme yarışı başladı. Buna Bing ile birlikte Microsoft da katılmıştı ve Bing’in insanlara verdiği akıl almaz cevaplar gündem olmuştu.

Şimdi de Facebook ve Instagram’ın ana şirketi Meta da bu furyaya katılıyor. Meta, LLaMA isminde yeni bir yapay zeka konuşma botu geliştirdiğini duyurdu. Ancak bu, ChatGPT veya Bing gibi basit bir bot olmayacak.

LLaMA, diğerlerinin aksine daha çok araştırma yapmak için kullanılacak

Bing veya ChatGPT gibi diğer yapay zekâ dil modellerinin aksine LLaMA, ortalama bir kullanıcının mesajla etkileşime giremeyeceği bir model olacak. Meta’nın duyurduğuna göre bu bir araştırma aracı olacak. Böylece kullanıcılar bu önemli ve hızlı değişen alana kolayca erişebilecek.

Meta, araştırma kullanım durumlarına odaklanan ticari olmayan bir lisans altında LLaMA’yı yayınlayarak uzmanların, akademisyenlerin ve bilim insanlarının yapay zekâ dil modellerinde önyargıya sahip olması gibi sorunları çözmek için üniversitelere, STK’lere ve endüstri laboratuvarlarına erişim sağlayacak.

LLaMA aslında farklı boyutlu dört modelin birleşiminden oluşuyor: LLaMA 65B, LLaMA 33B, LLaMA 13B ve LLaMA 7B. Modellerin isimlerindeki sayılar, her modeldeki milyarlarca parametreyi ifade ediyor. İkinci en önemli model olan LLAMA-13B, tek bir veri merkezi sınıfına sahip NVIDIA Tesla V100 ekran kartında bile çalışabiliyor ve bu sistemlerde test yapmak isteyen daha küçük kurumlar için bu büyük lütuf.

Yorum yapın

vozol 10000 vozol 12000 vozol 12000 vozol 10000 vozol puff dizipal